I Karlovački dani slobodne misli (5-7 jun 2015. godine)
U Sremskim Karlovcima u periodu od 5. do 7. juna 2015. godine održan je međunarodni interdisciplinarni studentski skup pod nazivom Karlovački dani slobodne misli. Skup je organizovao Centar za afirmaciju slobodne misli, udruženje mladih koje se bavi koncipiranjem i realizacijom projekata koji u svom fokusu imaju afirmaciju kulture slobodnog mišljenja i stvaralaštva. Skup za svoju ciljnu grupu ima studente i studentkinje svih nivoa studija iz zemlje i inostranstva, te im pruža priliku da predstave rezultate svoga rada kako stručnoj tako i široj javnosti, kao i da u okviru konstruktivne radne atmosfere razmene svoja znanja razvijajući pri tome kulturu naučnog diskursa. Karlovački dani slobodne misli usmereni su i ka afirmaciji interdisciplinarne i interkulturalne komunikacije koja svoje uporište ima u valjanoj argumentaciji, ali i ka iznalaženju novih ili pak nadogradnji već postojećih naučnih, kulturnih i umetničkih strategija radi dekonstrukcije različitih formi pseudomišljenja.
U okviru skupa realizovani su sledeći sadržaji: 1) studentski kongres na temu Socijalne (de)konstrukcije identiteta, 2) studentska izložba Identiteti Vojvodine, 3) festival kratkih TV formi Medijske (re)interpretacije identiteta i 4) ciklus pozvanih predavanja eminentnih stručnjaka iz zemlje i regiona. Na skupu su učestvovali studenti i studentkinje osnovnih, master i doktorskih studija sa Novosadskog, Beogradskog, Kragujevačkog, Niškog, Zagrebačkog i Londonskog univerziteta i to sa sledećih studijskih grupa: filozofija, istorija umetnosti, književnost i srpski jezik, filologija, germanistika, anglistika, etnologija i antropologija, psihoterapija, sociologija i informacijske i komunikacijske znanosti, filozofija i komparativna književnost itd.
Na svečanom otvaranju Karlovačkih dana slobodne misli učesnike i učesnice skupa pozdravili su organizatori i potpredsednik Opštine Sremski Karlovci, a zatim je usledilo prvo pozvano predavanje prof. Lina Veljaka sa Filozofskog fakulteta u Zagrebu na temu Zašto je svaka prava misao slobodna?. Pored prof. Veljaka predavanja su održali i dr sc. Enis Zebić (Radio Slobodna Evropa, Hrvatska) na temu Zašto (ne)odustati od parlamentarne demokracije? i prof. Slobodan Sadžakov (Pedagoški fakultet u Somboru) na temu Egoizam i altruizam u kontekstu formiranja modernih identiteta.
Studenski kongres bio je okosnica ovoga skupa i u okviru njega su predstavljeni referati studenata i studenkinja pretežno društvenih i humanističkih nauka. U okviru izloženih referata sprovedena su prvenstveno teorijska promišljanja socijalnih tendencija konstruisanja i dekonstruisanja višedimenzionalnog fenomena identiteta, kao i pojava/problema koji se s njim u vezi javljaju. Takođe, u određenom broju referata bile su zastupljene i empirijske analize usmerene ka razjašnjenju dilema koje se javljaju usled različitih socio-kulturnih (zlo)upotreba ovog fenomena. Referati su po svom karakteru bili uglavnom interdisciplinarni, s tim da su i oni koji su bili postavljeni izrazito specijalistički otvorili prostor za interdisciplinaran i pluridisciplinaran pristup. S tim u vezi je potrebno istaći i da su referati bili kvalitetno koncipirani, sa jasno postavljenim tezama i dosledno sprovedenim argumentacijama, a uz pozivanje na, s obzirom na obrađivanu problematiku, relevantne izvore. Učesnici i učesnice kongresa su nakon svakog izlaganja pokretali produktivne diskusije i time pokazali visok nivo kompetentnosti, profesionalnosti i iznad svega, spremnosti da pruže svoj doprinos što potpunijem sagledavanju, a time i što boljem razumevanju fenomena identiteta.
U okviru izložbe na temu Identiteti Vojvodine koja je bila postavljena prvog dana skupa u pešačkoj zoni Sremskih Karlovaca prikazane su fotografije Filipa Rađenovića, studenta četvrte godine grafičkog dizajna na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Predstavljen fotografski opus ovog mladog i perspektivnog umetnika može se interpretirati kao osvrt na identitete vojvođanskog socio-kulturnog konteksta koji se smatraju alternativnim, odnosno koji se u svom vizuelnom izražavanju razlikuju od ustaljenog prikaza vojvođanskog identiteta. Izložba se sastojala iz osam diptiha, gde je svaki diptih bio sačinjen iz portreta i anti-portreta koji su u međusobnoj komunikaciji otkrivali određenu ličnosti na način da nadopunjuju jedan drugog, ne ostavljajući pri tome portretisane kao linearne i jednostrane.
Drugog dana održan je festival kratkih TV formi Medijske (re)interpretacije identiteta putem kojeg su organizatori skupa nastojali da doprinesu proširivanju spektra mogućih perspektiva promišljanja fenomena identiteta, te pojava i/ili problema koji ga prate, a s obzirom na kontekstualne okvire unutar kojih se manifestuju. U sklopu festivala prikazani su angažovani radovi Samire Oulaillah, francuskinje marokanskog porekla koja trenutno živi, radi i studira u Velikoj Britaniji, a koja je u poslednjih deset godina samostalno putovala širom sveta kako bi zabeležila ljudske životne priče putem angažovane fotografije i dokumentarnih filmova. Objedinjeni pod nazivom The Spirits of the World prikazani su sledeći filmovi kratke forme: 1) The Spirits of the Peruvian Amazon, 2) Meeting the People of Mali, 3) On the Roads of Ecuador, 4) The Voices of Ukraine i 5) Forever Palestine. Učesnici i učesnice skupa, kao i predstavnici/e šire javnosti mogli su da pogledaju i izabran opus fotografija Samire Oulaillah pod nazivom Womenhood, a koje su nastale tokom snimanja navedenih filmova.
Treći dan skupa bio je rezervisan za otvorenu diskusiju u okviru koje su učesnici i učesnice skupa imali priliku da u manje formalnom okruženju otvore debatu o predstavljenim referatima, ali i o ostalim sadržajima skupa, kao i da ukažu na potencijalne moduse za zasnivanje pozitivnog okruženja unutar kojeg bi se raznoliko bogatsvo socio-kulturnih identiteta moglo negovati i uvažavati.
Donatori i prijatelji KDSM-a
OPŠTINA SREMSKI KARLOVCI