KDSM 2015: studentska izložba Identiteti Vojvodine
U okviru izložbe na temu „Identiteti Vojvodine“ prikazane su fotografije Filipa Rađenovića, studenta četvrte godine grafičkog dizajna na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Fotografski opus ovog mladog i perspektivnog umetnika predstavlja osvrt na identitete vojvođanskog socio-kulturnog konteksta koji se smatraju „alternativnim“, te koji se stoga u svom vizuelnom odražavanju razlikuju od ustaljenog prikaza vojvođanskog identiteta.
Često se u kontekstu Vojvodine provlači stereotipna slika „seljaka“ utemeljena na bogatoj narodnoj tradiciji i narodnim običajima, ali u cilju ne samo sagledavanja drugačijih identiteta nastalih kao proizvod novih pogleda i razmišljanja, već i okretanja ka savremenim tendencijama, ova izložba nudi jedan nekonvecionalan vizuelni identitet Vojvodine koji svedoči o tome da njena lepota ne leži isključivo u prošlosti i tradiciji, nego i u stalnom progresu.
Pod terminom „alternativni“ smatra se onaj izraz koji odstupa od ustaljene interpretacije neke podgrupe, odnosno izraz koji je pretrpeo lične izmene onoga što je postojalo u komuni. Umetnička namera prikazanog opusa predstavlja formiranje vizuelnog zajedništva većeg broja različitih poimanja estetike ličnog izgleda koji proističe iz doživljaja i proživljavanja sebe i sveta, društvenog poretka i dominatnog sistema vrednosti. Portreti su prikaz spektra stavova o životu i estetici, te imaju ulogu da ujedine različitosti prikazivajući težnju ka ličnoj vizuelizaciji.
Izložba se sastoji iz sedam diptiha, gde svaki diptih čine portret i anti-portret. Pod anti-portretom se smatra portret osobe koja je okrenuta leđima. Dve fotografije iz diptiha komuniciraju tako što obe govore o ličnosti na način da nadopunjuju jedna drugu, ne ostavljajući portretisane kao linearne i jednostrane. Medijum opusa je digitalna fotografija, tretirana kao digitalna slika u obradi.