Karlovački dani slobodne misli
Karlovački dani slobodne misli predstavljaju CEZASM-ov glavni projekat. Reč je o međunarodnom interdisciplinarnom skupu studenata i studentkinja osnovnih, master i doktorskih studija u okviru kojeg se putem različitih i tematski povezanih sadržaja teži ka što potpunijem sagledavanju i razumevanju aktuelnih socio-kulturnih fenomena.
Uz mogućnost da prezentuju svoje referate, učesnicima i učesnicama skupa pruža se prilika da prisustvuju na pozvanim predavanjima, tribinama, radionicama i/ili drugim organizovanim aktivnostima, te da u diskusiji sa eminetnim stručnjacima/kinjama iz zemlje i regiona prošire svoja znanja.
Obezbeđujući adekvatne uslove za razvijanje saznajnih, kulturnih i uopšte socijalnih kapaciteta kod pojedinaca i pojedinki, kao i za promovisanje (samo)kritičkog mišljenja, ovaj skup je usmeren ka senzibilizaciji ne samo stručne, već i šire javnosti po pitanju izbora interdisciplinarne i interkulturalne komunikacije koja svoje uporište ima u naučnoj argumentaciji, kao i ka iznalaženju novih ili pak nadogradnji već postojećih naučnih i/ili kulturnih strategija radi dekonstrukcije onih oblika mišljenja koji su zasnovani na neadekvatnim predstavama stvarnosti, sebe i drugih.
Ideja je da svake godine Programski odbor skupa definiše glavnu temu, a da predsednik/ca Odbora u svom javnom pozivu iznese njeno obrazloženje, kao i da ukaže na moguće podteme. Sve pristigle prijave se recenziraju budući da pravo učešća imaju samo oni studenti i studentkinje čiji radovi ispunjavaju kriterijume postavljene od strane Odbora.
Zamisao je i da svi pozitivno recenzirani referati budu objavljeni u vidu Zbornika kako bi se njihovi autori i autorke na adekvatan način predstavili kako naučnoj zajednici tako i svima koji ispoljavaju interesovanje za njihov rad.
Broj aktivnih učesnika/ca je ograničen (minimum 20, maksimum 50) s tim da na samom skupu mogu da prisustvuju i pasivni učesnici/ce (pre svega mladi, ali i svi interesenti iz šire javnosti).
Neki od osnovni ciljevi ovog projekta su:
- povezivanje studenata i studentkinja svih nivoa studija iz zemlje i inostranstva;
- uspostavljanje saradnje studenata/kinja različitih struka, te afirmacija pluridisciplinarnog i interdisciplinarnog naučno-istraživačkog rada;
- produktivna razmena znanja i iskustava;
- podsticanje kritičkog i argumentovanog promišljanja;
- podsticanje interesa šire javnosti za teme čije rasvetljavanje može da doprinese uspostavljanju kvalitetnijeg društva;
- afirmacija kulture slobodnog mišljenja i stvaralaštva;
- promocija interkulturalnosti kao bitnog faktora u procesima rasvetljavanja socijalnih i kulturnih fenomena.