Aktuelno
Intervju sa dr Draganom Kujundžićem: U praktičnom smislu, diploma američkog univerziteta omogućava zapošljavanje na američkom univerzitetu
25.06.2020.
U susret VI Karlovačkim danima slobodne misli CEZASM podseća na intervju dr Dragana Kujundžića koji je 2017. održao pozvano predavanje i upriličio projekciju svog dokumentarnog filma u okviru III KDSM-a.
VI Karlovački dani slobodne misli: Poziv za učešće
20.01.2020.
Centar za afirmaciju slobodne misli raspisao je poziv za učešće na VI Karlovačkim danima slobodne misli koji će biti upriličeni od 11. do 12. septembra 2020. godine u Sremskim Karlovcima. Glavna tema ovogodišnjeg skupa glasi: (Ne)popularna (ne)kultura.
Objavljen zbornik (Dis)funkcionalnost društvenog subjekta
01.01.2020.
Krajem 2019. godine CEZASM je priredio i objavio zborniik radova pod nazivom "(Dis)funkcionalnost društvenog subjketa".Zbornik sadrži jedanaest nerecenziranih tekstova dostavljenih Uredništvu, a koji su bili prezentovani na V Karlovačkim danima slobodne misli upriličenim od 31. maja do 02. juna 2019. godine u Sremskim Karlovcima. Objavljivanje publikacije finansijski je pomogla Opštna Sremski Karlovci.
V Karlovački dani slobodne misli
03.06. 2019.
V Karlovački dani slobodne misli, čija glavna tema glasi (Dis)funkcionalnost društvenog subjekta, okupili su oko dvadeset studenata osnovnih, master i doktorskih studija sa Univerziteta u Novom Sadu, Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Zagrebu, a koji su predstavili rezultate svojih naučno-teorijskih istraživanja u sklopu studentske konferencije koja predstavlja okosnicu skupa. U okviru V KDSM-a priređena je i panel diskusija na kojoj su učestvovali: dr Duško Radosavljević (Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić, Novi Sad), dr Tadija Stefanović (Fakultet savremenih umetnosti, Beograd), kao i doktorandi Luka Janeš (Filozofski fakultet, Zagreb) i Luka Perušić (Filozofski fakultet, Zagreb). V KDSM je kao svoj prateći sadržaj imao izložbu Karlovački dani slobodne misli: retrospektiva, a u okviru koje je prikazan razvojni put ovog studentskog skupa.
V Karlovački dan slobodne misli: Poziv
10.01.2019.
Centar za afirmaciju slobodne misli (CEZASM) organizuje V Međunarodni interdisciplinarni studentski skup pod nazivom Karlovački dani slobodne misli koji će se održati od 31. maja do 2. juna 2019. godine u Sremskim Karlovcima. Okosnicu skupa predstavlja studentska konferencija na kojoj pravo učešća imaju studenti i studentkinje osnovnih, master i doktorskih studija, ali i svi oni koji su okončali svoje studije. Prateći sadržaji skupa su pozvana predavanja, promocije publikacija, projekcije dokumentarnih filmova itd. Glavna tema ovogodišnjeg skupa glasi: (Dis)funkcionalnost društvenog subjekta
Objavljen zbornik Krizni aspekti mišljenja
31.12.2018.
Zbornik Krizni aspekti mišljenja obuhvata dvanaest nerecenziranih tekstova koji su dostavljeni Uredništvu, a koji su bili predstvaljeni na IV Karlovačkim danima slobodne misli, međunarodnom interdisciplinarnom studentskom skupu koji je bio upriličen od 01. do 03. juna 2018. godine u Sremskim Karlovcima u organizaciji Centra za afirmaciju slobodne misli.
Objavljen zbornik Mala škola kritičkog mišljenja
02.09.2018.
Mala škola kritičkog mišljenja proizišla je iz potrebe za razmenom relevantnih znanja i iskustva, te razvojem dijaloga, a koji su se pokazali kao preko potrebni nauci uopšte i to u cilju revitalizacije kritičkog mišljenja koje je u savremenim socio-kulturnim (ne)prilikama sve više ugroženo. Raznovrsnim i kvalitetno koncipiranim izlaganjima koja su pretočena u stručne tekstove obuhvaćene ovim zbornikom pružen je uvid u teorijske postavke koje u svom fokusu imaju kritičku misao, te fenomene koji s njom stoje u (in)direktnoj vezi.
Intervju dr Ratković: Posijati afirmativnu, slobodnu i kritičku misao
15.06.2018.
Degradacija mišljenja je danas prisutna u svim društvenim sferama, a kada je riječ o nama svojstvenom društvenom kontekstu, one su najočiiglednije u oblasti politike. Naime, upravo su aktualne političke prakse, pri tome ne samo u Srbiji već i na svjetskom nivou, potvrda koliko je s jedne strane, slobodno, kritičko i konstruktivno mišljenje podcijenjeno, a koliko je, s druge strane, na djelu svojevrsna simulacija mišljenja. Sfera politike se pretvorila u svojevrsnu reality platformu, a političke prakse u puko politikanstvo; u svemu tome, građanstvo i njegove potrebe, prava i slobode su u velikoj mjeri marginalizirani, te bivaju predmet pozornosti onda kada je potrebno sakupiti sitne političke poene i potvrditi svoju političku relevantnost na domaćoj, regionalnoj, europskoj ili svjetskoj političkoj sceni. Ideološke prakse degradacije mišljenja doprinijele su tome da unutar našeg društva danas imamo puki privid demokracije, odnosno demokraciju koja se svodi na to da drugi, u ovom slucaju političari, bolje znaju od nas samih što nam je potrebno, što nas tišti i koja su naša očekivanja; oni su ti koji misle umjesto nas i koji očekuju da ono njihovo unaprijed promišljeno usvojimo bez kritičkog preispitivanja.
Održani IV Karlovački dani slobodne misli
04.06.2018.
IV Međunarodni interdisciplinarni studentski skup Karlovački dani slobodne misli upriličen je od 01. do 03. juna 2018. godine u Sremskim Karlovcima, a u organizaciji Centra za afirmaciju slobodne misli. Glavna tema ovogodišnjeg skupa glasila je Krizni aspekti mišljenja, a studentska konferencija kao njegova okosnica okupila je studente i studentkinje osnovnih, master i doktorskih studija sa Univerziteta u Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Sarajevu i Zagrebu koji su predstavili rezultate svojih naučno-teorijskih istraživanja iz ugla filozofije, antropologije, književnih nauka, rodnih studija itd.
Uskoro počinju IV Karlovački dani slobodne misli
22.05.2018.
U susret predstojećim IV Karlovačkim danima slobodne misli CEZASM želi da pozove sve zainteresovane predstavnike i predstavnice stručne i šire javnosti da svojim prisustvom na skupu pruže podršku naučnom podmlatku u afirmaciji kulture slobodnog mišljenja i stvaralaštva. Program i satnica skupa dostupni su na naslovnoj stranici CEZASM-ove web prezentacije.
Promocija zbornika Jezik i (pseudo)osobenost
20.02.2018.
U prijatnom ambijentu i do poslednjeg mesta ispunjenoj sali Narodne biblioteke Stevan Sremac u Nišu 20. februara 2018. godine upriličena je promocija publikacije Jezik i (pseudo)osobenost u izdanju Centra za afirmaciju slobodne misli iz Sremskih Karlovaca. Reč je o publikaciji čije objavljivanje je finansijski podržala Opština Sremski Karlovci, a kojom su obuhvaćeni istraživački tekstovi učesnika i pozvanih predavača III Karlovačkih dana slobodne misli.
CEZASM učestvovao u organizaciji tribine (Anti)fašizam u Srbiji
09.11.2017
Tribina (Anti)fašizam u Srbiji: istorijsko-problemski osvrt na pro- i antifašističke fenomene u XX i XXI veku koncipirana je u nameri da se putem zalaženja u prošlost pronađu odgovori na probleme sadašnjosti, odnosno da se polazeći od dekonstrukcije i/ili rekonstrukcije određenih istorijskih događaja pristupi konstruktivnoj racionalnoj analizi fenomena koji su nas doveli upravo tu gde jesmo, a sve to kako bi se izgradila adekvatna polazna osnova za „reparaciju“ sadašnjosti i sprečavanje da se iste greške ponove.
Tribina je upriličena 09.11.2017. u spomen biblioteci Karlovačke gimnazije u Sremskim Karlovcima.
Održani III Karlovački dani slobodne misli
5. jun 2017.
III Karlovački dani slobodne misli (KDSM) čija je glavna tema glasila Jezik i (pseudo)osobenost okupili su tridesetak studenata osnovnih, master i doktorskih studija sa Univerziteta u Novom Sadu, Beogradu, Kragujevcu, Nišu, Banjaluci, Sarajevu, Krakovu i Poznanju, a koji su predstavili rezultate svojih naučno-teorijskih istraživanja u sklopu studentske konferencije koja je predstavljala okosnicu skupa.
U susret III Karlovačkim danima slobodne misli
27. maj 2017.
Centar za afirmaciju slobodne misli organizuje III međunarodni interdisciplinarni studentski skup pod nazivom Karlovački dani slobodne misli koji će se održati od 2. do 4. juna 2017. godine u Sremskim Karlovcima (Mitropolita Stratimirovića 5). Vest o ovom događaju objavljena je na portalu iSerbia.
Intervju dr Ratković za blog Bedrudina Gušića
09. maj 2017.
Polazeći od uverenja da je kroz produktivnu razmenu mišljenja i iskustava moguće obezbediti kvalitetne uslove za rast i razvoj kako pojedinca tako i socijeteta u celini, Centar se zalaže za promovisanje kulture dijaloga, nenasilno rešavanje konflikata, razvijanje svesti o nužnosti lične, kolektivne i uzajamne odgovornosti radi uspostavljanja pravednijih međuljudskih odnosa, poštovanje osnovnih ljudskih prava i sloboda, prihvatanje rodne ravnopravnosti, negovanje multi- i interkulturalnosti, afirmaciju društvenog diverziteta tj. poštovanje kulturnih, religijskih i drugih razlika itd.
Gostovanje CEZASM-a na Akademiji lepih umetnosti i multimedija u Beogradu
10. maj 2017.
Na Akademiji lepih umetnosti i multimedija (Svetozara Miletića 12, Beograd) 10. maja 2017. godine s početkom u 13.30 časova biće upriličeno gostovanje Centra za afirmaciju slobodne misli.Tom prilikom biće priređeno predstavljanje zbornika studentskih radova Percepcije drugog kao drugačijeg i najava III Međunarodnog interdisciplinarnog studentskog skupa Karlovački dani slobodne misli.
CEZASM i Akademija lepih umetnosti i multimedija potpisali sporazum o saradnji u 2017. godini
13. decembar 2016.
Centar za afirmaciju slobodne misli i Akademija lepih umetnosti i multimedija iz Beograda potpisali su sporazum o saradnji u 2017. godini, a u cilju promocije i popularizacije nauke, kulture i umetnosti među mladima.
CEZASM objavio poziv za učešće na III Karlovačkim danima slobodne misli
12. decembar 2016.
CEZASM je sredinom decembra objavio poziv za učešće na III Karlovačkim danima slobodne misli koji će se održati od 2. do 4. juna 2017. godine u Sremskim Karlovcima. Glavna tema predstojećeg skupa glasi: Jezik i (pseudo)osobenost.
Uskoro II Karlovački dani slobodne misli
01. jun 2016.
U Sremskim Karlovcima od 3. do 5. juna 2016. godine biće održani II Karlovački dani slobodne misli, međunarodni interdisciplinarni studentski skup, u organizaciji Centra za afirmaciju slobodne misli, a zahvaljujući finansijskoj podršci Opštine Sremski Karlovci.
O Karlovačkim danima slobodne misli i u meksičkim dnevnim novinama "La Jornada"
05. april 2016.
U jednim od najčitanijih meksičkih dnevnih novina "La Jornada" objavljen je intervju sa Samirom Ulejlom (Samira Oulaillah), CEZASM-ovom saradnicom, u kojem se, između ostalog, navodi i da je rad ove perspektivne mlade umetnice bio predstavljen u okviru I Karlovačkih dana slobodne misli.
Promocija CEZASM-ovih izdanja
26. januar 2016.
U utorak 26. januara 2016. godine u prostorijama novosadskog Američkog kutka upriličena je promocija izdanja Centra za afirmaciju slobodne misli. U okviru promocije na kojoj su prisustvovali predstavnici/e stručne i šire javnosti predstavljeni su zbornik radova Socijalne (de)konstrukcije identiteta i DVD Medijske (re)interpretacije identiteta čije objavljivanje su pomogli Pokrajinski sekreterijat za nauku i tehnološki razvoj i Pokrajinskog sekreterijata za kulturu i javno informisanje.
The First International Interdisciplinary Student Forum Days of Free Thought in Sremski Karlovci (autori: Stefan Todorović i Nina Manojlović)
03. januar 2016.
Hronika KDSM-a pod nazivom "The First International Interdisciplinary Student Forum Days of Free Thought in Sremski Karlovci" (autori: Stefan Todorović i Nina Manojlović) objavljena je u elektronskom časopisu za jezik, komunikaciju i kulturu Komunikacija i kultura online, str. 372-376.
Afirmacija kulture slobodnog mišljenja i stvaralaštva: Karlovački dani slobodne misli (autorka: Andrea Ratković)
20. decembar 2015.
Hronika KDSM-a pod nazivom "Afirmacija kulture slobodnog mišljenja i stvaralaštva: Karlovački dani slobodne misli" (autorka: Andrea Ratković) objavljena je u drugom broju istorijsko-umetničkog časopisa ARTUM, str .113- 115 (Odeljenje za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, Beograd, 2015).
Interkulturalnost i interdisciplinarnost na delu:Karlovački dani slobodne misli (autor Stefan Todorović)
06. oktobar 2015.
Prva hronika KDSM-a pod nazivom "Interkulturalnost i interdisciplinarnost na delu: Karlovački dani slobodne misli" (autor Stefan Todorović) objavljena je na sajtu Društva mladih lingvista.